poniedziałek, 10 listopada 2014

Pieczone, orkiszowe pierogi z kaszą jęczmienną




Zawsze uwielbiałam pierogi. To takie danie, które zawsze kojarzyło mi się z moimi babciami. Babcia albo prababcia lepiły pierogi jak miały wolny czas, zwykle ruskie z serem i ziemniakami , kaszą gryczaną lub grzybami. Najlepsze były takie gorące wyciągane prosto z garnka. A skórki, które pozostały z ciasta babcia smażyła na patelni. To była przekąska! 

Postanowiłam pobawić się wspomnieniami i zrobiłam orkiszowe pierogi z kaszą jęczmienną. Efekt przerósł moje oczekiwania (:. I kota sąsiadów też (:. 



Orkiszowe pieczone pierogi z kaszą jęczmienną
 
Ciasto (na około 40 pierogów):
600g mąki orkiszowej
2 jajka
250g zimnego masła
100ml wody
2 łyżeczki soli

Farsz:
Szklanka suchej, drobnej kaszy jęczmiennej
2 szklanki wody
50g parmezanu
1 żółtko
1 średnia cebula
Niecała łyżka miodu
5 łyżek ziaren słonecznika
Łyżeczka sosu sojowego
4-5 łyżek ziół (u mnie rozmaryn, bazylia, szałwia, suszona natka pietruszki)
Sól, pieprz

Białko i czarnuszka do posypania pierogów

Składniki na ciasto umieszczamy w misce i wyrabiamy ciasto (tak jak kruche). Zawijamy w folię aluminiową i schładzamy w lodówce przez około godzinę.
W tym czasie przepłukujemy kaszę jęczmienną, umieszczamy ją w garnku i zalewamy dwukrotnie większą ilością wody. Dodajemy pół łyżeczki soli i gotujemy, pod niepełnym przykryciem, aż kasza wchłonie całą wodę (około 15 minut). Następnie kaszę studzimy, dodajemy do niej żółtko i parmezan.
Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy i podsmażamy cebulę, aż się zeszkli. Następnie dodajemy czosnek i ziarna słonecznika. Mieszamy, po czym dodajemy miód, sos sojowy, zioła, sól i pieprz (do smaku). Podsmażamy wszystko przez kolejne dwie minuty i zdejmujemy z gazu. Następnie dodajemy do ostudzonej kaszy, żółtka i parmezanu. Masę dokładnie mieszamy.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość ½ centymetra. Wykrawamy z niego kółka o średnicy  8 centymetrów. Na środku każdego z nich układamy łyżeczkę farszu i zlepiamy ciasto po bokach (jak na zwykłe pierogi). Pierogi układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy rozbełtanym białkiem i posypujemy czarnuszką. Pieczemy przez 15-20 minut, do momentu, aż będą przyrumienione. Zjadamy (:. 

Pierogi można podgrzewać w nagrzanym piekarniku. 

Smacznego!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz